Vaterpolisti Jug Croatia osiguranja pobijedili su talijanski BPM Sport Management u razigravanju od 5. do 8. mjesta rezultatom 11:8 (0:1, 5:3, 1:1, 5:3). Ovom pobjedom Jugaši su zaslužili priliku boriti se sutra za 5. mjesto na Final eightu, završnom turniru LEN Lige prvaka.

Prvi period utakmice prošao je u znaku neiskorištenih situacija s igračem više. Na prvi pogodak čekali smo do posljednje minute kada Andrea Fondelli dovodi trećeplasiranu talijansku momčad u vodstvo. Do kraja četvrtine obje ekipe nisu iskoristile po jedan napad pa se na prvi predah otišlo s 1:0 za Talijane.

U prvom napadu druge četvrtine Talijani povisuju iz igrača više nakon isključenja Benića. Odmah se Benić iskupio za svoje isključenje realizacijom igrača više sljedeći napad. Potom 3 uzastopna napad Jug nije iskoristio svoje prilike što su igrači BPM-a znali kazniti za +3. Nedugo nakon Fatović udarcem sa 6 metara smanjuje na -2. Iz sedme situacije s igračem više Benić bombom iz vanjske linije smanjuje na -1, 2 ipo minute prije kraja druge četvrtine. Talijani rade kontrafaul, zatim Benić prvo zarađuje isključenje, a potom i postiže pogodak za izjednačenje. Ponovno BPM radi grub kontrafaul, a onda u obrani i još grublje isključenje što koristi Fatović za prelazak u vodstvo. Žuvela u sljedećem napadu radi prekršaj za isključenje no Talijani ne uspijevaju iskoristiti priliku za poravnanje što donosi Jugu minimalnu prednost za odlazak na veliki odmor.

Nakon početnog plivanja za loptu koje pripada Talijanima Popadić brani 2 izgledne situacije s igračem manje no u sljedećem napadu BPM iz osmog igrača više izjednačuju na 5:5. Jugaši brzaju u napadu te nesmotreno gube loptu, zatim Garcia zarađuje isključenje u obrani iz kojeg BPM ne postiže pogodak. Nakon što je Lozina zaradio Jugovu 11 situaciju s igračem više Kobešćak zove time out nakon kojeg Jugaši dobivaju još dva igrača više ali Joković pogađa stativu. Do kraja četvrtine su Jugaši još jednom imali priliku za povećanje vodstva ali nisu bili uspješni.

Četvrtinu pogotkom otvara Fatović nakon što se lijepo odvojio u proplivavanju i pospremio loptu u gol. Minutu poslije ponovno je Fatović bio precizan i tako odveo svoj klub prvi put na +3 (8:5). Odmah Talijani vraćaju na 2 pogotka prednosti. Nakon 2 minute bez pogodaka Alesiani iz polukontre pogađa čime smanjuje Jugovo vodstvo na minimalnih +1. Macan je iz petnaestog igrača više pospremio loptu iza leđa Dejana Lazovića za ponovni odlazak na +2. Ali ta prednost nije dugo trajala – odmah u sljedećem napadu Jugaši su s igračem manje, a Talijani brzo realiziraju brojčanu prednost u bazenu. Sveukupno 29 situacija igrača više, 52 sekunde prije kraja susreta donijela je Jugu priliku ponovno otići na sigurnih +2 što Joković i koristi. Ono što je uslijedilo nakon što su Talijani brzopleto izgubili loptu u napadu pravi je primjer neprimjerenog i nesportskog ponašanja. Prvo je Lorenzo Bruni grubo startao na Jokovića, zatim je na tu odluku prigovorio i Andrea Fondelli te su posljednjih par sekundi utakmice odgledali s klupe kao igrači isključeni s pravom zamjene. Vrhunac predstave u režiji Talijana bio je potez trenera Marca Baldinetija. On je naime, dok je Jug bio u posjedu lopte, tražio time out, što po pravilima nema pravo za što je BPM kažnjem, a Jug nagrađen petercem. 5 sekundi prije kraja utakmice na konačnih 11:8 s linije 5 metara pogodio je Marin Tomasović.

Vrh liste strijelaca predvodio je Loren Fatović s 4 postignuta pogotka, 3 je postigao Hrvoje Benić dok su jednom precizni bili Marko Macan, Maro Joković, Marin Tomasović te Alex Papanastasiou.

Ovom pobjedom Jugaši su izborili utakmicu za 5. mjesto koja je na rasporedu u subotu, 8.6. s početkom u 16,30. Protivnik je Brescija. Tu utakmicu, kao i sve s turnira u Hannoveru moći ćete pratiti na programu Arena Sporta.